fbpx

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaş Araştırması (2021 – 2022)

Dijital pazarlama, son yılların şirketlerin en fazla ihtiyaç duyduğu alanlardan birisi. Hemen her şirket iyi bir dijital pazarlama uzmanı  ve hatta ekibi ile çalışmayı amaçlıyor. LinkedIn’e göre 2021’de tüm sektörler bazında en çok talep gören uzmanlıklar arasında dijital pazarlama ilk sıralarda yer alıyor. Bu alandaki iş fırsatlarında gerçekleşen talep artışının %52 olduğu belirtiliyor. Dijital pazarlama ve reklamcılık alanına gösterilen ilgi bu alanda uzmanlaşan isimlere talebi de oldukça artırıyor. Peki, Türkiye’de dijital pazarlama uzmanı maaş ortaması ne?

Medya Akademi’de mezunlarımız ve binlerce kişinin kayıtlı olduğu uzman gruplarımız ile geniş katılımlı bir anket çalışması yaptık. Yaklaşık 800 dijital pazarlama uzmanının katıldığı anket sonuçları, Türkiye’de dijital pazarlama uzmanı maaş ortalaması hakkında fikir veriyor.

Dijital pazarlama uzmanlarına sorduk: Maaşınız ne kadar?

Medya Akademi’nin uzmanlık grubuna kayıtlı ve ayrıca ekibimizin LinkedIn ağı içerisinde yer alan dijital pazarlama uzmanına maaşlarını doğrudan sorduk. Dilerlerse sorulara açık kimlikleriyle ya da gizli olarak yanıt verebilecekleri şekilde cevapları topladık.

Ağırlıklı olarak LinkedIn’de “dijital pazarlama uzmanı” ünvanını taşıyan kişilerin katıldığı anketin sonuçlarına göre; dijital pazarlama uzmanı maaşlarının ağırlıklı olarak 5000 TL ile 7.500 TL arasında olduğu görülüyor. Ankete katılan uzmanların, %33’ü bu skalada maaş aldığını belirtiyor.

Ankete katılanların %32’si ise asgari ücret ile 5.000 TL aralığında bir maaş aldıklarını belirtiyor. Bu çerçevede ankete katılan dijital pazarlama uzmanlarının %65’inin 7.500 TL altında maaş aldıkları görünüyor.

Dijital pazarlama alanında “uzman” pozisyonunda çalışan ve ankete katılanların %18’i 7.500 TL ile 10.000 TL arasında maaş aldıklarını belirtti. 10.000 TL’den yüksek maaş aldıklarını belirtenlerin oranı ise %17 olarak saptandı.

Uluslararası şirketler daha yüksek maaş veriyor

Ankete katılan ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışanlar arasında ismini açıkça belirtenlerle yapılan ikinci bir anket çalışmasında, 10.000 TL maaş üzerinde geliri olan uzmanların %82’sinin uluslararası bir şirketin Türkiye’de hizmet veren ofisinde çalıştığı saptandı.

Türkiye merkezli ve Türkiye’de hizmet veren şirketlerde çalışan uzmanların maaşları, Türkiye’de hizmet veren uluslararası şirketlerde çalışanlara göre daha düşük maaş aldıkları belirlendi.

E-ticaret ve dijital odaklı şirketler daha yüksek maaş veriyor

Dijital pazarlama uzmanı maaş araştırmasında ortaya çıkan bir diğer sonuç ise yüksek maaş alanların çalıştıkları şirketlerin faaliyet alanlarıyla ilgili. Ankete katılan uzmanlar arasında 7.500 TL’den yüksek maaş alanların önemli bir bölümü e-ticaret ve dijital odaklı çalışan şirketlerde istihdam ediliyor.

Bilgi düzeyiniz ve deneyiminiz maaşınızı etkiliyor

Dijital pazarlama ile sosyal medya alanında profesyonellerin bilgi düzeyi ve deneyimleri alacakları maaşı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi. Dijital pazarlama, sosyal medya ve özellikle sosyal medya reklamları alanındaki yetkinlik düzeyi ile maaş yüksekliğinin doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada dijital pazarlama uzmanlarının kendilerini sürekli geliştirmeleri ve yeni gelişmeleri takip etmeleri oldukça önemli. Medya Akademi olarak eğitim, danışmanlık ve yayıncılık faaliyetlerimizle dijital pazarlama alanında ortaklarımıza tam destek veriyoruz.

Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız Medya Akademi’nin alanında en çok tercih edilen “Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Eğitimi“ne katılabilirsiniz. Eğitim programlarımız online ve canlı olarak her ay düzenli olarak açılmaktadır. Ayrıca Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana’da düzenli yüz yüze eğitim programlarımız devam etmektedir.

Yayıncılık alanında da Medya Akademi Yayınları’ndan çıkan Okan Yüksel’in “Tüm Boyutlarıyla Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya” adlı kitabı alanında çok satan kitaplar listesinde yer almaktadır. Kitapyurdu, Trendyol, D&R ve tüm seçkin kitabevlerinden bu eseri edinebilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de dijital pazarlama uzmanı maaş ortalaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bir dijital pazarlama uzmanı şirkete ne gibi katkılar sunmalı ve bunun karşılığını nasıl almalı? Görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.2 yorum

  • Ece Yamutkan

    Her önüne gelen dijital pazarlamacı olabiliyor. Meslek yok diploma ne olduğu belli değil işssizlik artmış ne iş yapıyorsun? Ben ajans sahibiyim ben dijital pazarlamacıyım google reklam veririm Instagram marketing yaparım. Çağımızın uyduruk mesleği haline gelen uyduruk işler 😂😂😂😂😂😂😂

    • Ece Hanım, dijital pazarlama alanında ne yazık ki herkes olması gerektiği bilgi seviyesinde olmayabiliyor. Ancak bu durum ne yazık ki sadece dijital pazarlama ile alakalı bir durum da değil. Mühendislik diploması olup, mühendislikten bi’haber çok sayıda insan tanıdım.

      Dijital pazarlamanın “uyduruk” bir meslek olduğuna katılmıyorum. Önümüzdeki dönemde pek çok şirketin kaderi dijital pazarlama alanındaki yetkinliğine göre belirlenecek. LinkedIn verilerinin de doğruladığı şekilde gerçekten bilgi ve deneyim sahibi olan dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç artıyor.

Bir yorum yazın