fbpx
10. Yıl (2013 - 2024)
Medya Akademi, Ankara Ofisi
ODTÜ Teknokent
Telefon

Türkiye Reklam Arşivi

Medya Akademi‘nin sosyal sorumluluk ve bir vefa projesi olarak gördüğü “Türkiye Reklam Arşivi” ile Türkiye reklamcılık tarihine ışık tutan çalışmalar dijital ortama taşınıyor ve ücretsiz erişime açılıyor. 01.01.2022 tarihine kadar en az 2500 eserin arşive kazandırılması planlanlanıyor.

 

Telif Hakları Hk. Bilgilendirme Yazısı: Türkiye Reklam Arşivi’nde bulunan yazılı ve basılı eserler, kültürel mirasın korunması, bilginin yaygınlaşması ve bilgiye hızlı erişim gibi avantajları nedeniyle sayısallaştırılarak ücretsiz olarak araştırma dünyasının hizmetine sunulmaktadır. Medya Akademi’nin bilimsel ve akademik hayata verdiği desteğin bir tezahürü olan bu çalışmalarda telif sorunu olmayan eserleri kapsamaktadır. Sayısallaştırılmış eserlerde ortaya çıkması muhtemel ihlaller ile ilgili olarak haleldar olan gerçek veya tüzel kişilerin Medya Akademi Ankara Ofisi’ne (Kızılırmak Mah. Dumlupınar Bulvarı No:3C1-160 Çankaya/Ankara – 0312 419 66 42) başvurmaları halinde söz konusu eserin/eserlerin yapılacak inceleme ve tespit sonrası erişimden kaldırılacağını, sayısallaştırılan kaynakların hiç bir şekilde ticari amaçla kullanılamayacağını ve kullandırılamayacağını beyan ederiz. Aksi şekilde kullanımdan doğabilecek tüm yasal sorumluluklar araştırmacılara/kullanıcılara aittir. İlgili Kanun: FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU : Kanun Numarası : 5846 Kabul Tarihi : 5/12/1951 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 13/12/1951 Sayı : 7981 Ayrıca; Bilimsel literatüre erişimdeki engellerin kaldırılması; araştırmaların hızlanması, eğitimin geliştirilmesi ve bilginin paylaşmasını amaçlayan Budapeşte Açık Erişim Girişimi’nde belirtilen “bilimsel literatürün İnternet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, dizinlenebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir olması” ilkeleri uyarınca e-kaynaklarımız açık erişim sisteminde kullanıcı hizmetine sunulmaktadır.

Projeye Eser Bağışı Hk. Bilgilendirme Yazısı: Projeye eser bağışı yapılabilir. Bu kapsamda çalışmalarımıza katkı sağlamak isteyen gönüllülerin en az 50 yıllık basılı reklamlarını kabul ediyoruz. Elinizdeki mevcut eserlerin aslını Medya Akademi Ankara Ofisi’ne (Kızılırmak Mah. Dumlupınar Bulvarı No:3C1-160 Çankaya/Ankara) kargolayabilir ya da tarayarak dijital versiyonlarını arsiv@medyaakademi.com.tr adresinden bize iletebilirsiniz.