fbpx
10. Yıl (2013 - 2024)
Medya Akademi, Ankara Ofisi
ODTÜ Teknokent
Telefon

YouTube’un İlk ve Enleri

YouTube’a yüklenen videolar arasında bazıları var ki, onlar bu sosyal ağın tarihine çoktan geçti. Bu makalede hem örnek olmaları, hem de belki “kendi kanallarımız için dersler çıkartabiliriz” umuduyla bunları paylaşacağım.

İlk YouTube videosu

YouTube tarihinin en önemli videoları arasında ilk sırada, elbette ilk yayınlanan video yer alıyor.

İlk YouTube videosunun sahibi sürpriz bir isim değil. İlk yayınlanan video sitenin kurucularından Jawed Karim’e ait. “Me at the Zoo” (Ben hayvanat bahçesindeyken) isimli video 23 Nisan 2005’te yüklenmiş ve sadece 18 saniye.

Ekran Görüntüsü 1 YouTube’da paylaşılan ilk video “Ben hayvanat bahçesindeyken” isimli ve sadece 18 saniye.

Videoda Jawed, arkasında duran filler için “Gerçekten çok çok uzun burunları var. Başka söyleyecek de bir şey yok” diyor. Böyle bir cümle kurup, YouTube tarihinde kendine özel bir yer edinmesi de ilginç elbette.

En çok izlenen YouTube videosu

YouTube tarihinin en çok izlenen videosu, muhtemelen bu makaleyi okuyan çoğu kişinin de defalarca dinlediği, izlediği bir müzik klibi. (Aslında en çok izlenen 10 videonun 9’u müzik klibi.)

PSY’ın 15 Temmuz 2012’de YouTube’a yüklenen Gangnam Style isimli müzik klibi YouTube’un “en çok izlenen videosu” unvanının sahibi.

Kasım 2012’de “Baby” videosunu geçen Gangnam Style, 1 Aralık 2012’de 1 milyar izlenme oranını yakaladı.  30 Mayıs 2014 tarihinde ise 2 milyar izlenmeye ulaştı ve rekor kırdı. Video Mayıs 2016’da ise 2.5 milyar izlenme oranına ulaştı.

Gangnam Style öylesine büyük bir ilgi gördü ki, YouTube bile bu ilgi karşısında “hata” verdi. Gangnam Style klibine gösterilen ilgi, YouTube’un videoların izlenme sayısını gösteren sayacın bozulmasına neden oldu. Gangnam Style, 2 milyar 147 milyon 483 bin 647 kez izlendikten sonra sayaç arızalandı. Soruna müdahale Google, eski sayacın yerine yenisinin kullanıma sunulduğunu açıkladı. Yeni sayacın daha büyük rakamları da gösterebilecek şekilde tasarlandığı açıklandı.

En çok izlenen YouTube canlı yayını

YouTube uzun süredir canlı yayın yapılmasına da imkân sunuyor. Pek çok televizyon kanalı ve etkinlik organizatörü bu imkânı profesyonel şekilde kullanıyorlar. Ancak bu alanda kırmaları zor bir rekor var!

YouTube’un en çok izlenen canlı yayınlarının başında Felix Baumgartner’ın canlı yayınlanan uzay atlayışı yer alıyor. YouTube’un resmi blogunda yayınlanan istatistiklere göre Baumgartner’ın atlayışı öncesinde 7.1 milyon kişi canlı yayını izlerken bu rakam atlayış sırasında 8 milyona çıkmış.

En fazla abonesi olan YouTube kanalı

YouTube’da herkes abone kazanma savaşı verse de bu işin zirvesinde tek isim var: Felix Arvid Ulf Kjellberg!

1989 doğumlu bir İsveçli olan Kjellberg, sahibi olduğu PewDiePie kanalı ile YouTube’un en popüler ismi, gerçek starı olmayı başarmış bir isim. Çünkü kanalının 45 milyona yakın abonesi bulunuyor ve bu onu en fazla abonesi olan kanalın sahibi yapıyor.

Kjellberg, oynadığı oyunları paylaştığı, Let’s Play videoları ile kendisini tüm dünyaya “ağzı bozuk İsveçli oyun yorumcusu” olarak tanıtmayı başarmış durumda.

Kjellberg 2010’da YouTube kanalını açıyor ve sadece 3 yıl sonra, “YouTube’da en çok abonesi olan kanal”ın sahibi unvanını kazanıyor.

Kjellberg’in YouTube’daki rakipleri arasında yabancı olmadığı bir isim de var. CutiePie olarak bilinen Marzia Marzia Bisognin kendisinin sevgilisi. Ve Bisognin de abone sayısında fena durumda değil, kendisinin 7 milyona yakın abonesi var.

En çok kazanan YouTube kullanıcısı

En çok kazanan YouTube kullanıcısı sürpriz bir isim değil. Felix Arvid Ulf Kjellberg en fazla abonesi olan YouTube kanalına sahip olduğu gibi “En çok kazanan Youtube kullanıcısı” unvanını da elinde bulunduruyor.

Videoları yaklaşık 13 milyar kez görüntülenen Kjellberg’in YouTube’un en fazla kazanan kullanıcısı olduğu yönünde çoğunluk hemfikir. Ancak kendisinin toplamda ne kadar kazandığı yönünde net bir bilgi bulmak zor. Bununla birlikte en kötü senaryoda bile YouTube’dan milyonlarca dolar gelir elde ettiği belirtiliyor.

Not: YouTube’da başarılı bir kanal oluşturmak için, Medya Akademi Blog‘ta daha önce yayınladığımız “YouTube’da Başarı İçin Öneriler” başlıklı makaleyi incelemenizi öneririm.Bir yorum yazın