YouTube’da en çok kazandıran kategoriler

YouTube içerisinde çok izlenmekle, çok kazanmak arasında bir doğru orantı var. Bir video ne kadar çok izlenirse, o kadar fazla para kazandırıyor. Bu noktada bu mecradan para kazanmak isteyenlerin yayın yapacakları kategoriyi seçerken dikkatli olmaları önemli. Eğer önceliğiniz çok zorlanmadan para kazanmaksa popüler kategorilerden birisini seçmeniz ve bu alanda yayın yapmanız işinize yarayabilir.

YouTube’daki popüler kategorileri belirlemek çok da zor değil. En fazla izlenen, en fazla kazanan YouTube kanalları bu noktada hepimize fikir veriyor. Öte yandan YouTube ana sayfada bize önerilen videolar da genellikle popüler oluyorlar.

YouTube Müzik Kanalları

YouTube’da en çok izlenen 10 videonun 9’u müzik klibi. Sıralamayı uzatsak da bu durum değişmiyor. İlk 30 video arasında sadece 2’si klip değil. Yani YouTube’da müzik kitlelerin oldukça ilgi duyduğu bir kategori.

Bir müzik kanalı açabilir, eğer iyi müzik yapabiliyorsanız popülarite de para da kazanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu kategoride rakipleriniz dünyaca ünlü sanatçılar ve dev müzik şirketleri olabilir. Buna karşın siz yine de umutlu olun çünkü YouTube tarihi pek çok kez amatör bir çalışmanın profesyonelleri çok çok geride bıraktığı örneklerle dolu.

YouTube Oyun Kanalları

YouTube’da en çok izlenen 30 videonun 28’i müzik klibi olabilir. Ama bu diğer kategorileri görmezden gelmeniz anlamına gelmiyor. Bu istatistiklere karşın YouTube’da en fazla abonesi olan ve en fazla parayı kazanan kanal bir müzik kanalı değil. Aksine önceki bölümlerde sözünü ettiğim oyun kanalı PewDiePie.

Oyun kanalları da YouTube’da oldukça popülerler ve sahiplerine ciddi paralar kazandırıyorlar.

YouTube Çocuk Kanalları

Çocuklar, hatta bebekler birer YouTube bağımlısına dönüştü! Henüz 5 yaşındaki yeğenim Şifa Nur, dedesinin cep telefonunu alıp YouTube’a giriyor ve animasyon film izliyor. Yalnız da değil çünkü teknoloji ve internet erişimi olan çoğu akranı da ondan farklı değil.

Çocuklar YouTube’u erişkinlere oranla çok daha fazla izliyorlar ve bu durum çocuklara yönelik yayın yapan kanalları hızla popülerleştiriyor. YouTube’da en fazla izlenen 10 video arasına girmeyi başaran ve bir müzik klibi olmayan tek video olan “The Wheels on the Bus”ın çocuklara yönelik olması bir tesadüf değil. Bebek ve çocuklara yönelik yayın yapan “LittleBabyBum” kanalında yayınlanan video aynı zamanda müzik klibi olmayan ve 1 milyar izlenme yakalayan ilk video unvanını da taşımakta.

Animasyonlar, çizgi filmler ve hatta sürpriz yumurta açma gibi videolar YouTube’da yüz milyonlarca kez izleniyor ve kanal sahiplerine ciddi paralar kazandırabiliyorlar.

Komedi & Eğlence Kanalları

İnsanlar internette gülmek, eğlenmek de istiyor. Bu talebi ise komedi ve eğlence kanalları karşılıyor. Bu nedenle komedi ve eğlence kanalları da YouTube’un en popüler kategorileri arasındaki yerlerini alıyorlar.

Bilgi & Nasıl yapılır?

YouTube’u eğlencenin yanı sıra bilgi edinmek için de kullanıyoruz. Bu nedenle bilgi ve nasıl yapılır kanalları da oldukça popülerleşiyor. Bilgi paylaşılan ve özellikle de bir işin (yemek, makyaj, tamir, dilkiş vs.) nasıl yapılacağının anlatıldığı videolar ve kanallar oldukça ilgi görüyor.

Haber & Gündem Kanalları

Haber kanalları da YouTube’da oldukça popüler. Türkiye’de çok popüler olmasa da dünyanın geri kalanında gündem ve haber kanalları da oldukça izleyiciye sahip ve etkililer.

Okan Yüksel

Medya Akademi kurucusu Okan Yüksel; Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü.

Dijital pazarlama ve sosyal medya alanlarında birçok ödülün sahibi olan Okan Yüksel, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının sosyal medya ekiplerinde yer aldı. Birçok ulusal ve uluslararası medya kuruluşunun sosyal medya hesaplarının kuruluşunu, yönetimini koordine etti.

Al Jazeera, Anadolu Ajansı gibi medya kuruluşlarının yanı sıra T.C. Başbakanlık ve Millî Savunma Bakanlığı gibi kurumlarda sosyal medya danışmanı ve sorumlusu olarak görev aldı.

Okan Yüksel’in Türkiye'deki pek çok üniversitede ders kitabı olarak okutulan “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” ile “YouTube ve Video Blog Rehberi” adlı kitapları bulunmaktadır.

Okan Yüksel, halen "Türkiye'nin yeni medya okulu" Medya Akademi'nin koordinatörlüğünü sürdürmektedir. Medya Akademi, 2015'ten bugüne dijital pazarlama ve sosyal medya alanında Türkiye'nin öncü eğitim ve danışmanlık şirketleri arasında yer almaktadır.

Okan Yüksel, Medya Akademi'nin yanı sıra İstanbul Okan Üniversitesi'nde Yeni Medya, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerinde ders vermektedir.

Yorumunuz:

X