Dijital mecralar için ışık ve kamera kullanımı

Dijital mecralar için iyi video hazırlamak kolay bir iş değil. Ancak bu işi kolaylaştıracak püf noktalar da yok değil. Işık ve kamera kullanımı konusunda yetkinleşmek; kolayca iyi işler çıkartabileceğiniz montaj programlarını kullanmaya başlamak videolarınızın kalitesini görünür bir şekilde artıracaktır. Ayrıca videolarınızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz müzik ve görüntü arşivlerine ulaşmak da sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Bu makalede, sizlere öncelikle kamera ve mikrofon kullanımındaki püf noktaları paylaşmaya çalışacağım.

Işık ve kamera kullanımı

Dijitalde video paylaşımının en yoğun mecra olduğu YouTube‘un eğitim ekibi “Işıklandırma ve kamera seçimlerinizle kitlenizi cezbedin” önerisinde bulunuyor. Ancak bunu yapmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Neyse ki bu işin de teknikleri var ve bunları kullanarak kitlenizi cezbetmeniz imkânsız değil.

Öncelikle kamera kullanımı ile başlayalım. Tüm dijital video mecraları ve YouTube kanalınız için bir profesyonel video kamera veya fotoğraf makinesi kullanabilirsiniz. Ya da aksiyon içeren görüntüler kaydedecekseniz GoPro gibi aksiyon kameraları da işinizi görecektir. Ancak bu araçlara sahip değilseniz bunları satın almak size maliyetli gelebilir. Bu noktada size önerim eğer var ise cep telefonlarınızdan yararlanmanız yönünde. Artık pek çok akıllı cep telefonu oldukça kaliteli videolar kaydetmenize olanak sağlıyor. Yeter ki siz onları kullanmayı bilin!

İpucu: Cep telefonu ile harika videolar çekmek

Cep telefonlarınızı profesyonel bir video kamera gibi kullanabilirsiniz. Bu noktada öncelikle dikkat etmeniz gereken noktalar; 16:9 yüksek tanımlı çekim yapabilmek için telefonunuzu yatay şekilde ve genellikle daha yüksek çözünürlükle kayıt yapan arka kamerasıyla kullanmanızdır.

Cep telefonuyla çekim yaparken ışığa da dikkat etmelisiniz. İyi ışıklandırma, görüntüleyenlerin etkileşimde ve videonuzla ilgili kalmasını sağlar. Mobil cihazınızın kamerasının sınırlarını göz önünde bulundurmak ve ardından aradığınız efekti yaratmak için ışıklandırma kurulumunuzu da en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir. YouTube bu noktada kullanıcılara beyaz kart veya reflektör kullanarak ışığı nesnelerine yansıtmalarını ve hoş görünümlü dağınık ışık oluşturmak için beyaz kâğıtlı fenerler kullanmalarını öneriyor.

Kameranız kadar çekim yaptığınız ortam ve stüdyonuz da video kalitenizi etkileyen önemli bir unsurdur. Bu aşamada çekim kadrajınız, yani kameraya yansıyan alan önem taşır. Bu alanı en iyi şekilde değerlendirmeli ve iyi bir çekim kompozisyonu oluşturmalısınız.

Çekim kompozisyonu, bir çekimin kamera lensinden nasıl göründüğüdür. Bu noktada YouTube ekibi “Kitlenizin dikkatini, görmelerini istediğiniz şeye ve bakmalarını istediğiniz noktaya odaklamak hikayenizi anlatmanızda yardımcı olabilir” önerisinde bulunuyor ve devam ediyorlar: “Cep telefonunuzun kamerası, el kamerası veya tripod gibi araçlar kullanarak farklı çekim türlerini deneyin. Hikayenizi sergilemek için farklı açılar kullanmaya çalışırken her harekete doğru görünümü ve hissi verin. Her çekimde kadrajı nasıl ayarlamak istediğinizi yazılı veya görsel senaryonuza not etmeyi deneyin.

Eğer hareketli videolar çekiyorsanız kameranız da hareketlenmek durumunda. Çünkü dinamik bir görüntü vermek için çoğu zaman kameranın da fiziksel olarak hareket etmesi gerekir. Bu aşamada el hareketleri veya kameranızı hareket eden bir kaykayın üzerine yerleştirmek gibi kısayollar, aksiyon çekimi için iyi bir yol olabilir.

Video kalitenizin belirlenmesinde kamera kadar önemli bir diğer unsur da ışıktır. YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi’nde ışık kullanımına oldukça yer ayrılmıştır. YouTube ekibi videolarda ışığın önemini şu şekilde vurgulamıştır: “Hayranlarınızın ilgisini çekmek ve videolarınızın harika görünmesini sağlamak için ışıklandırma kullanın. Etkili ışıklandırma dikkatimizi çekebilir, iyi bir hikaye anlatabilir ve bir ruh hali yaratabilir. Doğal bir ışık kombinasyonu, bir ışık kiti ve iyi bir göz kitlenizin videolarınızı istediğiniz şekilde görmesine yardımcı olabilir. Işıklandırma üzerine düşünürken kitlenizin videonuzu izlerken nasıl hissetmesini istediğinizi göz önünde bulundurun.

Işık kullanımında çekim yapılan mekan da önemlidir. Eğer gündüz bir dış çekim yapacaksanız en büyük yardımcınız güneş olacaktır. Gün ışığında kaliteli görüntüler almak kapalı bir alanda almaktan çok daha kolay olabilmektedir. Kapalı alanlarda ise yardımcı ışık kaynaklarına ve ışıklandırma tekniklerine ihtiyaç duyarsınız.

İpucu: Masa lambasını ışık ekipmanı kullanmak

Videonuzu iyi ışıklandırmak için illa profesyonel ışık ekipmanlarına ihtiyacınız yok. Pek çok YouTube fenomeni bu işi evlerindeki mevcut eşyalarını kullanarak da kotarabiliyor.

Örneğin hemen her evde bulunan masa lambaları bir kağıt veya tül yardımıyla mükemmel bir ışık ekipmanına dönüşebiliyor. Bu noktada profesyonel reflektörler yerine beyaz kağıtlar kullanmanız da oldukça işe yarayacaktır.

Videolarınızdaki iyi ışık kullanımı videodaki nesnelerin iyi görünmesinin yanı sıra senaryonuzun da bir parçası olabilir. Işık kullanımındaki tercihleriniz, videolarınızda bir ruh hali ve his yaratmanıza yardımcı olur. Kitlenizin heyecanlanmasını veya korkmasını mı istiyorsunuz? Gülmelerini veya ağlamalarını mı istiyorsunuz? Tüm bunları ışıkla da destekleyebilirsiniz. Örneğin komik videolar genellikle çok parlak şekilde ışıklandırılırken daha dramatik hikayelerde güçlü bir görsel kontrast kullanılır. Çeşitli açı ve yoğunluklara sahip olan farklı tür ışıklar, kitlelere atmosferle ilgili ipuçları verebilir. Bu noktada filmler sizlere iyi dersler verebilir. Film izlerken yönetmenlerin ışık tercihlerinin farkına varıp bunları kendi videolarınızda da kullanabilirsiniz.

YouTube videolarınıza ışıkla ruh katabilmeniz için difüzyon veya ışık yoğunluğunu azaltma yöntemlerini önermektedir: “Yumuşatmak için ışığı beyaz bir kağıt veya difüzyon kağıdı gibi basit bir malzemeyle sararak bunu deneyebilirsiniz. Ya da ışığın bir kısmını gölgelik veya örtüyle engellemeyi deneyin. Difüzyonlu ışık, öznelerinizi daha dost canlısı gösterir. Reflektör ise bunun tam tersi etki yaratarak öznelerinize daha vurgulu bir parıltı verir. Bir özne üzerindeki ışığı artırmak için beyaz bir kart, tabaka kağıt veya yansıtıcı bir materyal kullanabilirsiniz. Başka ruh halleri yaratmak amacıyla öznenizin üzerine farklı renkler yansıtmak için ışık kaynağının üzerine yerleştirilmiş renkli jeller kullanmayı düşünebilirsiniz.

Okan Yüksel

Medya Akademi kurucusu Okan Yüksel; Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü.

Dijital pazarlama ve sosyal medya alanlarında birçok ödülün sahibi olan Okan Yüksel, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının sosyal medya ekiplerinde yer aldı. Birçok ulusal ve uluslararası medya kuruluşunun sosyal medya hesaplarının kuruluşunu, yönetimini koordine etti.

Al Jazeera, Anadolu Ajansı gibi medya kuruluşlarının yanı sıra T.C. Başbakanlık ve Millî Savunma Bakanlığı gibi kurumlarda sosyal medya danışmanı ve sorumlusu olarak görev aldı.

Okan Yüksel’in Türkiye'deki pek çok üniversitede ders kitabı olarak okutulan “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” ile “YouTube ve Video Blog Rehberi” adlı kitapları bulunmaktadır.

Okan Yüksel, halen "Türkiye'nin yeni medya okulu" Medya Akademi'nin koordinatörlüğünü sürdürmektedir. Medya Akademi, 2015'ten bugüne dijital pazarlama ve sosyal medya alanında Türkiye'nin öncü eğitim ve danışmanlık şirketleri arasında yer almaktadır.

Okan Yüksel, Medya Akademi'nin yanı sıra İstanbul Okan Üniversitesi'nde Yeni Medya, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerinde ders vermektedir.

Yorumunuz:

X