fbpx
10. Yıl (2013 - 2024)
Medya Akademi, Ankara Ofisi
ODTÜ Teknokent
Telefon

Nöropazarlama Nedir? Dijitalde Nasıl Kullanılır?

Nöropazarlama, son yılların en popüler kavramları arasına girdi ve popülerliğini korumsını da biliyor. Peki, nöropazarlama nedir? Dijital pazarlamada nöropazarlama nasıl kullanılır? Bu makalede bu sorulara ve daha fazlasına yanıt arayacağız.

Ancak öncelikle işe “pazarlama” ile başlayalım. Pazarlama, bir ürün veya hizmeti satın almayı düşünen bir müşteriye ulaşmayı amaçlayan etkinliklerin tümünü kapsayan bir kavramdır. Medya Akademi’nin Dijital Pazarlama Sözlüğü‘nde “Pazarlama” şu şekilde yer almaktadır: “Pazarlama, bir ürünün veya hizmetin tüketici ihtiyaçlarına ve taleplerine uygun olarak sunulması ve satılması sürecidir. Pazarlama, bir işletmenin ürününü, markasını veya hizmetini pazarda tanıtmak, müşterilerin ilgisini çekmek, satışlarını artırmak ve kar elde etmek için çeşitli stratejiler ve faaliyetler kullanır.

Pazarlama, bir ürün veya hizmetin tanıtılması, satışı ve tüketicinin memnuniyetinin sağlanmasını içerir. Pazarlama, ürünlerin ve hizmetlerin pazarlanması için birçok farklı yöntem ve araç kullanır. Bu yöntemler arasında reklam, satış promosyonları, fiyatlandırma, dağıtım ve müşteri ilişkileri gibi birçok farklı araç bulunur.

Pazarlama, bir şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlamak için yaptığı faaliyetlerin tümünü kapsayan geniş bir kavramdır ve ürünlerin ve hizmetlerin satışını ve tüketicinin memnuniyetini arttırmak için yapılır.

Nöropazarlama Nedir?

Nöropazarlama, beyin ve davranış üzerine etkili olabilecek pazarlama tekniklerini kullanarak insanların satın alma kararlarını etkilemeye yönelik bir pazarlama yöntemidir. Nöropazarlama, insanların beyinlerinde meydana gelen biyolojik ve psikolojik değişiklikleri anlamaya çalışır ve bu değişiklikleri pazarlama çalışmalarına nasıl yansıtacağını öğrenir.

Örneğin, bir reklamda bir ürünün görüntüsünün yanı sıra, ürünle ilgili olumlu duygular uyandıran bir müziğe yer verilmesi, müşterinin beyninde olumlu duygular uyandırarak satın alma kararı verme olasılığını artırabilir. Benzer şekilde, bir reklamda ürünün kullanımı sırasında meydana gelen duyguları gösteren görseller kullanılması da müşterinin beyninde olumlu etkiler uyandırarak satın alma kararı verme olasılığını artırabilir. Nöropazarlama, bu gibi yöntemleri kullanarak müşterilerin satın alma kararlarını etkilemeyi amaçlar.

Nöropazarlama genellikle pazarlama çalışmalarının bir parçası olarak kullanılır ve bu çalışmaların detayları genellikle gizli tutulur.

Nöropazarlama, dünyada aralarında Coca-Cola’nın da olduğu pek çok marka için kullanılmakta.

Başarılı Bir Nöropazarlama Örneği: Coca-Cola

Pazarlama alanında dünyadaki öncü markalar arasında yer alan Coca-Cola, nöropazarlama konusunda da oldukça kapsamlı çalışamlar yürütmekte. Örneğin,  2004 yılında Coca-Cola tarafından gerçekleştirilen bir nöropazarlama çalışması tüketicilerin kola içerken beyinlerinde nasıl bir etkileşim olduğunu ortaya çıkarttı. Araştırmacılar, tüketicilerin Coca-Cola’yı içtiklerinde beyinlerinde hangi tepkilerin meydana geldiğini incelemek için bir beyin tarama tekniği olan fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) kullanıldı.

Çalışmada, katılımcılara Coca-Cola içirilirken beyinlerinin tepki gösterdiği bölgeler kaydedildi. Sonuçlar, Coca-Cola’nın tüketicilerde zevk ve ödülle ilişkili beyin bölgelerinde yoğun bir aktiviteye yol açtığını gösterdi. Aynı zamanda, markanın yüksek değer ve tat algısını güçlendiren duygusal bir bağ kurduğu belirlendi.

Bu nöropazarlama çalışması, Coca-Cola’nın marka algısını ve tüketici tercihlerini anlamak için değerli bir içgörü sağladı.

Dijitalde Nöropazarlama Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlamada nöropazarlama yöntemleri kullanılarak, müşterilerin beyninde olumlu duygular uyandıran reklam çalışmaları yapılabilir. Benzer şekilde, dijital pazarlamada nöropazarlama yöntemleri kullanılarak, müşteri deneyimini optimize etmeyi amaçlayan çalışmalar yapılabilir.

Müşterilerin beyninde olumlu duygular uyandıran web siteleri tasarımları, müşteri ile etkileşim kurmayı kolaylaştıran sosyal medya platformları ve müşterilere özel öneriler sunan özel reklam çalışmaları sayılabilir. Dijital pazarlamada nöropazarlama yöntemleri, müşterilerin beyninde olumlu duygular uyandırarak satın alma kararı verme olasılığını artırmak amacıyla kullanılır.Bir yorum yazın