fbpx
10. Yıl (2013 - 2024)
Medya Akademi, Ankara Ofisi
ODTÜ Teknokent
Telefon

Halo Etkisi Nedir? Pazarlamada Halo Etkisi

Pazarlama alanında psikoloji oldukça önemli bir unsurdur. Psikolojik yanılsamalar ve algılar bir mal veya hizmetin pazarlanmasında oldukça etkili olabilmektedir. Halo etkisi bu çerçevede, pazarlama için oldukça önemlidir. Peki halo etkisi nedir? Pazarlamada halo etkisi nasıl kullanılabilir? Bu soruların cevabını ve çok daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Halo Etkisi Nedir?

Halo etkisi, bir kişinin bir özelliği hakkında olumlu bir yargıda bulunması durumunda, o kişinin diğer özelliklerine de olumlu bir yargıda bulunulmasına neden olan bir etkidir.

Örneğin, bir kişinin zekâsı hakkında olumlu bir yargıda bulunulduğunda, o kişinin diğer özellikleri hakkında da olumlu bir yargıda bulunulabilir. Halo etkisi, insanların yargılarını etkileyen bir düşünme hatasıdır ve genellikle bilgi eksikliği veya yanlış yargılardan kaynaklanır.

Halo Etkisinin Keşfi

Halo etkisi, Türkçe hale etkisi de deniliyor, 1930’larda psikolog Edward Thorndike tarafından keşfedilmiştir.

Thorndike, subayların askerleri hakkında yaptığı değerlendirmelerin genellikle tek bir özelliğe dayandığını ve diğer özellikler hakkında yargıların da bu özelliğe göre yapıldığını fark etmiştir. Bu etkiyi “halo etkisi” olarak adlandırmıştır.

Thorndike’ın çalışmasından sonra, halo etkisi hakkında daha fazla araştırma yapılmış ve bu etkinin insanların yargılarını nasıl etkilediği daha iyi anlaşılmıştır.

Pazarlamada Halo Etkisi

Pazarlamada, halo etkisi genellikle marka imajı ve marka değerine yönelik olarak kullanılır.

Örneğin, bir ürünün kalitesine inanan bir müşteri, ürünün diğer özelliklerine de olumlu bir yargıda bulunabilir. Bu, markaya ve ürüne duyulan güveni arttırabilir ve müşterilerin ürünü tercih etme olasılığını artırabilir.

Pazarlamada halo etkisi, ürünlerin satışını artırmak için de kullanılan bir stratejidir.

Halo etkisi, aynı zamanda reklam ve pazarlama mesajlarının tasarımında da kullanılabilir. Örneğin, bir ürünün özellikleri hakkında olumlu bir bilgi verildiğinde, müşterilerin ürün hakkında olumlu bir yargıda bulunma olasılığı artar. Bu nedenle, reklam ve pazarlama mesajlarında olumlu özellikler öne çıkarılır ve diğer özellikler gösterilmeyebilir.

Türkiye’de pazarlama alanında öne çıkan isimlerden Temel Aksoy ise halo etkisi hakkında blogunda şunları yazıyor:

“İnsan zihni, grilikleri sevmez; siyah-beyaz düşünmek daha kolayına gelir. İnsan bir insan hakkında olumlu bir izlenime sahipse, onun hatalarını görmez; göremez. Aynı durum, markaları değerlendirirken de geçerlidir. İnsan, evrimsel olarak böyle gelişmiştir. Karmaşık ve belirsizliklerle dolu dünyada hızlı karar vermek için böyle bir “kısa yol” geliştirmiştir. Bu kısa yol sayesinde tehlikeli hayvanlardan, düşmanlardan, zehirli bitkilerden kendini korumuş, hayatta kalmıştır.”

Hala on milyonlarca insan “kısa yol” kullanıyor ve halo etkisi günümüzün en işlevsel pazarlama silahlarından birisi olmaya davam ediyor. Siz de pazarlama çalışmalarınızda halo etkisinden fayadalanabilirsiniz.

Not: Pazarlama alanında daha fazla makaleye ulaşmak için Medya Akademi Blog’un “Pazarlama ve Reklamcılık” kategorisini incelemenizi öneririz.Bir yorum yazın