fbpx

Melek yatırım nedir? Melek yatırımcı kimdir?

Melek yatırımcı, yolun başında olan bir işe maddi destek sunan, işletme veya kuruluşların zamanla büyümeleri için sermaye desteği çıkan kişilere verilen isimdir. Bir diğer ismi ise, yüksek risk ve büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşların erken bir döneminde sunduğu maddi desteği ele alan tip olarak ifade edilmektedir.

Uzmanlar temel olarak melek yatırımcılar için “girişimcilerin melekleri” isminde ifadeler kullanmaktadır. Melek yatırımcıların temel olarak hedef aldıkları ise yeni oluşan ve gelecek vaat eden projelere maddi imkan sağlamak, söz konusu projelerin gelişim aşamasındayken tüm desteklerin ortaya konulduğu sürece verilen isimdir. Aynı zamanda yüksek getiri potansiyeli olan bir proje fikrini hayata sunma aşamasında da melek yatırımcı proje bazlı bir beğeni elde ederse, melek yatırımcı olarak sizlere imkanlar tanıyabilir. Geo İnternet Servisleri Yönetici Ortağı Burak Büyükdemir’e göre Melek yatırımcı, girişimcileri kurtaran ve bir adım ileri yükselmelerini sağlayan kişilere verilen isim olarak adlandırılmaktadır. Zor durumda olan firmalar baz alındığı zaman, kişiler bu yatırım süreçlerini doğrudan sağlayabilecek bir potansiyele sahip olabiliyor, böylelikle kişilere imkanlar sunabiliyorlar. Melek yatırımcılar için üç önemli faktör önemlidir;

 • Kullanılacak olan fonların vadeleri
 • Fonların maliyeti
 • Yönetim üzerinde ki kontrol etkisi

Melek yatırımcıların özellikleri!

Maddeler halinde melek yatırımcıların temel özelliklerinden bahsederek, sizlere ne tür destek ve imkanlar sağladığını dile getireceğiz;

 • Melek yatırımcılar bağımsız hareket edebilme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda grup olarak veya firma ismiyle de hareket edebilir, finansal ihtiyaçlara bu alanda şans tanıyabilirler.
 • Melek yatırımcılar, başarılı gördükleri bir işle alakalı yatırımları destekler, aynı zamanda ise kendilerinin değerlendirebileceği girişim fırsatlarını temelinde ele alabilirler.
 • Sermaye sunmalarının yanı sıra, yatırım yaptıkları alanla ilgili kişisel deneyime sahip olabilirler.
 • Melek yatırımcı olmayı seçen bir kişi, beklentilerini yatırdıkları paranın geri dönüşünü sağlamak, girişim süresince katma değer sağlamak değil; bunların yanı sıra manevi olarak da tatmin beklentisi içinde olan melek yatırımcılar da bulunabilmektedir.
 • Melek yatırımcılar finansman olarak sağladıkları şirketlerin yönetiminde aktif olarak yer almayı talep ederler.
 • Büyük bir çoğunluğu ise 35 ila 65 yaş arasında olan kişilerdir.
 • Melek yatırımcılar temel olarak proje başına Avrupa’da 25,000 Euro ila 250,000 Euro arası, Amerika’da ise 10,000 dolar ila 500,000 dolar arası yatırımlar sağlayabilmektedir.
 • Melek yatırımcılar genel olarak sağlık, medikal hizmetler, yazılım, biyotenik ve bilgisayar teknolojisine uygun olan sektörlere ilgi duyarlar. Tabii ki her melek yatırımcının, ilgi duyduğu farklı sektörel bölgeler vardır. Fakat temel olarak gelişmekte ve ileriye dönük olan projeleri desteklemektedir.

Melek yatırımcıların destek sunma aşaması!

Melek yatırımcılar herhangi bir projeye destek verecekleri zaman girişimcinin genç, dinamik, dürüst, yaşama pozitif bakmasını bilen, işle ilgili donanımlı ve öğrenmeye açık, paylaşımcı, motivasyonu yüksek ve ekiple çalışabilen kişilerden seçmektedir. Bununla beraber firmalara değer katma arzusu da barındırdıklarından dolayı, vizyonları ile kendi vizyonları arasında ki bağlamı bulmayı hedeflerler. Bu hususlarla beraber ihtiyaç talebinin, melek yatırımcılar tarafından karşılanabilmesi için geri dönüş oranının yüksek olması da önem arz eden bir diğer durumdur. Melek yatırımcılar faaliyetleri sunmadan evvel işletmenin kuruluşunda, çekirdek sermayeyi oluşturan finansal desteği sağlamak, girişimci işletmenin kuruluş aşaması veya sonrası için bilgi desteğini ele alması, işletmeye finansal ve bilgi anlamında destek verebilmek maksadıyla bu işi üstlenmektedir.Bir yorum yazın