fbpx

Google’ın ilk sosyal ağı Orkut ve Türk yazılımcısı

Google’nin ilk sosyal ağı Orkut, birçok eski internet kullanıcısı tarafından bilinmektedir. Biz bu makalemizde Orkut’u de daha da fazla Google’ın mühendisi olan ve Türk yazılımcı sıfatıyla ülkemizi gururla temsil eden projenin mimarı Orkut Büyükkökten’i sizlere tanıtacağız.

2014 yılında kapatılan orkut.com sitesi, o dönemler büyük bir çalkantıya neden olmuştu. 300 milyondan fazla insandan oluşan bir topluluk konumunda yer alan bu sosyal ağ programı, harika arkadaşlıklar kurmasına ve aynı zamanda binlerce çiftin tanışarak, evlenmesine dahi vesile olmuştu. Orkut Büyükkökten, 300 milyon kullanıcısı olmasına rağmen her daim aktif olarak bu platformda yer alıyor ve kitlelerle beraber vakit geçiriyordu.

Orkut Büyükkökten kimdir?

6 Şubat 1975 yılında Konya’da dünyaya gelen Orkut, uzun yıllardan bu yana Google’ın yazılım mühendisi görevinde yer almaktadır. Lise eğitimini Konya Meram Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra lisansı için Ankara’ya giden, 4 yılda Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tamamlayan Orkut Büyükkökten, lisans üstü eğitimi için Stanford Üniversitesi’ni bitirmiştir.

Homoseksüel olmasından dolayı ilk başlarda tepki görse de, bu durumdan hiç çekinmeyen ve her daim kimliğinin savunucusu olan Orkut Büyükkökten, pek çok LGBTİ yürüyüşlerinde de ön planda yer almıştır. 2008 yılında erkek arkadaşı olan Derek Holbrook ile evlenmiştir. Halen Amerika’da yaşayan Orkut Büyükkökten, yeni çalışmalar yapmaya ve aynı zamanda Google altyapısında yazılım mühendisi olarak görev almaya devam etmektedir.

Orkut’tan yeni girişim: Hello.com!

Hello, beğenme yerine ilk kez tutkular üzerine inşa edilmiş bir sosyal ağ! Kolayca tutkularınızı paylaşmak adına kurulan bu altyapı, kitleleri birbirleriyle bütünleşmek ve “insanları sevmek” algoritmasıyla bu yola çıkmıştır. Herhangi bir dilde Merhaba demek ve insanların sizinle iletişim kurmasını sağlayan bu web sitesi, 100 milyondan fazla kullanıcıyı şuan altyapısında barındırmaktadır. Ücretsiz üyelik hizmetleri sunan Hello.com, aynı zamanda Türkçe dil desteği de vermektedir. 7’den, 70’e her ülkeden pek çok kişiyi konuk alarak bir hizmet anlayışı sağlıyor.

Google CEO ve kurucuları tarafından oldukça sevilen Orkut Büyükkökten, tüm girişimlerinde de tekrar Google tarafından destekleniyor! Bu sayede orkut.com sitesi tüm dünyada isim yapmış ve 300 milyonu aşkın kullanıcıyı da tek bir çatı altında toplamayı başarmış nadir sitelerden bir tanesidir. Hatta bir dönem neredeyse Facebook ile kafa kafaya olmayı başarmış Orkut.com sitesi, şu sıralar yenilenmiş versiyonu ve yapılmış çalışmalarıyla beraber Hello.com adresi üzerinden hizmetler vermeye devam ediyor!Bir yorum yazın