Medya Akademi Blog | Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Eğitim Makaleleri

Medya Akademi Blog‘a hoş geldiniz! Blogumuzda Medya Akademi uzmanları tarafından hazırlanan, dijital pazarlama, sosyal medya, internet haberciliği ve yeni medya kategorilerinde makalelere ulaşabilirsiniz.

 • 15 Haziran 2021
 • Okan Yüksel
 • Blog

Uzun Vadeli, Mükemmel Yatırım: SEO

"Arama Motoru Optimizasyonu" olarak Türkçeye çevirebileceğimiz "Search Engine Optimization - SEO", uzun yıllardır olduğu gibi günümüzde de dijital pazarlamanın en önemli güçlerinden bir tanesi olmaya devam ediyor.
Dijital pazarlama ve sosyal medya son yıllarda önemini oldukça artıran iki kavram. Peki sıklıkla farklı kavramlarla karıştırılan dijital pazarlama nedir?
İlk örneklerini 2000’li yılların başında gördüğümüz podcast yayıncılığı, son yıllarda ülkemizde ve dünyada giderek popülerliğini artırıyor. Bu makalede podcast yayıncılığı alanında fark yaratmanızı sağlayacağını düşündüğüm seslendirme konusununu detaylı...
Markanızı büyütmek, markanızı olabildiğince iyi şekilde ve fazla kişiye ulaştırmak için şanslı bir dönemdesiniz. Dijital pazarlamanın böylesine etkin ve işlevsel olduğu bir çağda, dijital mecraları doğru kullanarak markalaşmak nispeten çok çok düşük bütçelerle mümkün.
 • 11 Ocak 2021
 • Elif Akın Yüksel
 • Blog

Amazon’un Kurucusu: Jeff Bezos

İlham Veren Portreler · Jeff Bezos – Amazon’un Kurucusu Türkiye’nin yeni medya okulu Medya Akademi sponsorluğunda hazırlanan; medya, iletişim ve teknoloji dünyasından isimlerin ilham verici hayat öykülerinin yer...
 • 5 Ocak 2021
 • Elif Akın Yüksel
 • Blog

Microsoft’un Kurucusu: Bill Gates

İlham Veren Portreler · Bill Gates – Microsoft’un Kurucusu Medya Akademi sponsorluğunda hazırlanan; medya, iletişim ve teknoloji dünyasından isimlerin ilham verici hikayelerinin yer aldığı “Portreler” serisine ile karşınızdayız....
Medya Akademi sponsorluğunda Okan Yüksel tarafından hazırlanan "0'dan 100'e Girşimcilik" podcasti tüm platformlarda yayına başladı. İlk iki bölümü dinleyiciyle buluşan Türkçe podcast serisi, her Salı 10.00'da yeni bir bölümle devam edecek.
 • 28 Aralık 2020
 • Aslı Gökdemir
 • Blog

Dijital Pazarlama Kitap Önerileri [2021]

Dijital pazarlama son yıllarda önemini oldukça artırmaya başladı. Bugün pek çok kişi ve şirket bu alanda kendisini olabildiğince geliştirmeye çalışıyor. Bu noktada dijital pazarlama kitap önerileri oldukça önem kazanıyor.
Dijital pazarlama son yıllarda sıklıkla adından söz ettiren bir kavram. Peki, dijital pazarlama şirketiniz için gerçekte neler vadediyor? Bu makalede dijital pazarlamanın şirketlerin kaderini nasıl değiştireceğini, örneklerle göstermek istiyoruz.
 • 24 Aralık 2020
 • Medya Akademi
 • Blog

E-Ticaret Sözlüğü Erişime Açıldı

Türkiye'nin yeni medya okulu Medya Akademi tarafından hazırlanan, Türkiye'nin en kapsamlı Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Sözlüğü ücretsiz erişime açıldı. Dijital pazarlama, sosyal medya ve e-ticaret alanlarında binlerce sözcüğün, detaylı olarak ele alındığı çalışmaya Medya Akademi web sitesinden erişebilirsiniz.
Medya Akademi tarafından hazırlanan, Türkiye'nin en kapsamlı Dijital Pazarlama Sözlüğü ücretsiz erişime açıldı.
 • 17 Aralık 2020
 • Medya Akademi
 • Blog

DIVET Projesi Eğitimleri Başladı

İnternet ve Sosyal Medya Üzerinden İhracat Yapma Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi pilot eğitimleri Makro Danışmanlık koordinasyonunda ve Ankara Sanayi Odası Sürekli Eğitim Merkezi iş birliği ile başldı.
Medya Akademi‘nin sosyal sorumluluk ve bir vefa projesi olarak gördüğü “Türkiye Reklam Arşivi” ile Türkiye reklamcılık tarihine ışık tutan çalışmalar dijital ortama taşınarak, ücretsiz erişime açıldı.
Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak adlandırılan 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 29.07.2020...
 • 31 Ekim 2020
 • Medya Akademi
 • Blog

David Aaker ve Marka Stratejisi

David Allen Aaker, marka yönetimi alanında tanınan Amerikalı bir iletişim teorisyeni ve danışmanıdır. Kaliforniya Üniversitesi, Barkeley-Haas School of Business’tan fahri profesörlük ünvanı almıştır. Marka stratejisine odaklanan bir pazarlama...
Genel Koordinatörümüz Okan Yüksel'in "Tüm Boyutlarıyla Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya" kitabı Medya Akademi Yayınları'ndan çıktı.
Dijital reklamcılık alanındaki öncü şirketlerden Google, Türkiye'deki KOBİ'lere destek amacıyla koronavirüs (Covid-19) kredisi vereceğini açıkladı.
Dijital pazarlama kampanyalarınızın sosyal medya ayağında durumunuzu görmek için detaylı raporlama çalışmaları yapmanız gerekmektedir.
Dijital pazarlama potansiyelinin farkına varan ve Google Trends gibi birçok dijital aracı aktif şekilde kullanan işletmeler potansiyel müşterilerine kolaylıkla ulaşabiliyor.
Koronavirüs ne yazık ki hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu süreçte sağlığımızı korumak önceliğimiz olsa da bilgi kirliğinin de önüne geçmemiz gerekiyor.
Türkiye internet kullanıcı sayısı her geçen yıl artmaktadır. 2020 itibariyle Türkiye, nüfusunun %72’sinin internete erişimi bulunmaktadır.
İnternetin gelişim sürecini üç döneme ayırabiliriz. Bunlar Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 olarak adlandırılmaktadır. Sosyal medya internetin Web 2.0 aşamasında hayatımın dahil olabilmiştir.
 • 24 Mart 2020
 • Elif Akın Yüksel
 • Blog

LinkedIn’in Kuruluşu ve Yaygınlaşması

LinkedIn, Dünya çapındaki 200 ülke ve bölgede 645 milyon üyesiyle dünyanın en büyük profesyonel sosyal iletişim ağıdır.
 • 23 Mart 2020
 • Okan Yüksel
 • Blog

Twitter’ın Kuruluşu ve Tarihi

Twitter'ın kuruluşu sosyal medyaya habercilik alanında önemli bir soluk getirdi. Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirildi.
Sosyal medyanın “amiral gemisi” Facebook, 4 Şubat 2004’te, Harvard Üniversitesi’nde öğrenim gören Mark Zuckerberg tarafından kuruldu.
Instagram, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli üniversitelerinden olan Stanford mezunu Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 2010 yılında kuruluyor.
Türkiye’de hemen hiç sözü edilmese de, haberin oyunlaştırması dünyada tartışılmaya başlanan bir konu. Oyunlaştırma haberi de değiştirebilecek bir olgu.
Google, Yandex ve benzeri arama motorlarında sitenizin mümkün olan en üst sırada yer alması için öncelikle web sitenizin arama motoru optimizasyonunu, yani SEO çalışması yapmanız gerekiyor.
We Are Social içerisinde küresel internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerinin bulunduğu "Digital 2020 - Global Digital Overview" raporunu yayınladı.
WhatsApp Business, mesajları otomatik hale getirmek, sıralamak ve hızlı yanıt vermek için araçlar sağlayan oldukça işlevsel bir araç.
İletişim teorileri söz konusu olduğu zaman en heyecan duyulan isimlerden birisi şüphesiz ki Marshall McLuhan olmaktadır. Çarpıcı teorileri ve internet gibi bir teknolojiyi yıllar öncesinde öngörebilmiş olması onu...
Türkiye'de dijital içerik üretimi, maalesef, çok kısıtlı. Oysa bu alanda önemli bir talep de var. Türkiye'deki ajanslar yerli üretim kısıtlı olduğu için bu ihtiyaçlarını büyük oranda yurt dışından karşılamak (ithal etmek) zorunda kalıyor.
Gazetecilik esasında doğru soru sorma mesleğidir. Gazeteci işinin her aşamasında doğru soruları sormasını bilmeli, doğru cevapların peşine düşmelidir. Bu noktada iyi bir gazeteci aynı zamanda bir röportaj üstadı da olmalıdır.
 • 15 Ocak 2020
 • Aslı Gökdemir
 • Blog

Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda Wikipedia ve Ekşisözlük ile benzer özellikler barındıran, ancak açık kaynaklı olma durumunu biraz daha geniş kitlelere yayabilmiş bir siteden bahsetmek istiyoruz: reddit.
 • 21 Eylül 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

YouTube Başarı Hikayeleri

Bu makalede sizlere YouTube başarı hikayeleri sunacağım. Öncelikle YouTube ünlüleri üzerinde duracak, ardından da önemli başarılar elde etmiş YouTuberları sizlere tanıtmaya çalışacağım.
Kamera ve mikrofonu amatör olarak kullanabilsek de bir uzmanın tavsiyelerine çoğu zaman ihtiyaç duyuyoruz. Bu noktada ben de Türkiye’de bu işi en iyi yapan insanlar arasında olduğuna birlikte çalışarak şahit olduğum haber kameramanı ve foto muhabiri Güray Ervin’e başvurdum.
YouTube’da en çok izlenen 10 videonun 9’u müzik klibi. Sıralamayı uzatsak da bu durum değişmiyor. İlk 30 video arasında sadece 2’si klip değil. Yani YouTube’da müzik kitlelerin oldukça ilgi duyduğu bir kategori.
İnternette masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerini büyük ölçüde mobil cihazlar, akıllı telefonlar almış durumda. Akıllı telefonların ve tabletlerin kullanımının artması, mobil cihazlara uygun yayıncılık yapılmasını zorunlu hale getirdi.
YouTube kitlelerin ilgisini çekmeyi başarınca kitlelere ulaşmak isteyen politikacılar için de önemli bir hal almaya başladı. Özellikle, 2008’deki ABD Başkanlık Seçimlerinde YouTube da pozitif etkisiyle dikkatleri üzerine çekti.
Gazeteciliğe 2007 yılında kendi haber bloğunda ve YouTube kanalında başlamış birisi olarak “yeni medya” ile “klasik medya” arasında oluşan çatışmaya/sinerjiye en yakından tanıklık ettim.
Dijital mecralar için video hazırlarken en önemli unsurlardan bir tanesi de ses ve mikrofon kullanımıdır.  YouTube videolarınız veya podcast yayınlarınız için ihtiyacınız olan önemli şeylerden birisi iyi bir ses kaydı ve haliyle bunu sağlayacak iyi bir mikrofon olacaktır.
Twitter, Türkiye’de oldukça popüler ve müşteri ilişkileri yönetimi için önemli bir mecra. Satın aldığımız bir ürün veya hizmetten memnun kalmadığımızda bunu genellikle Twitter’dan paylaşıyoruz.
Işık ve kamera kullanımı konusunda yetkinleşmek; kolayca iyi işler çıkartabileceğiniz montaj programlarını kullanmaya başlamak videolarınızın kalitesini görünür bir şekilde artıracaktır.
Facebook; Twitter gibi sık paylaşım yapılan bir sosyal mecra olmadığı için burada sadece özel, bu mecrada ilgi görecek ve etkileşime neden olacak içerikler paylaşılmalıdır.
 • 2 Eylül 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

YouTube’un ilk ve enleri

YouTube’a yüklenen videolar arasında bazıları var ki, onlar bu sosyal ağın tarihine çoktan geçti. Bu makalede hem örnek olmaları, hem de belki “kendi kanallarımız için dersler çıkartabiliriz” umuduyla bunları paylaşacağım.
 • 31 Ağustos 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

Blog nedir? Video blog nedir?

Bilgisayar ve internetin gelişimi ve herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesiyle birlikte medya sosyalleşti. Tarihte daha önce hiç olmadığı kadar içeriğin ürettiği ve paylaştığı bir dönemdeyiz.
Popüler sosyal ağlar arasında en adil gelir dağılımını YouTube’un sunduğunu söyleyebiliriz. Mecra, en azından tüm kullanıcılarına bir gelir modeli sunuyor. 
Dijital pazarlama uzmanları ve haberciler için Twitter oldukça önemli bir mecra. Bu mecrada detaylı arama yöntemlerini kullanarak avantaj sağlayabilirsiniz.
YouTube’ta kanalınızı geliştirmek, videolarınızın izlenip, paylaşılmasını sağlamak için neler yapmak gerekiyor? Bu konuda okuduklarım ve deneyimlerimden yola çıkarak sizlere 10 öneri paylaşacağım.
 • 26 Temmuz 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

YouTube’un Etkileyici Tarihi

PayPal’ın eski çalışanları olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim sıradan kullanıcıların “ev videolarını” paylaşabilecekleri bir mecranın işe yarayabileceğini düşündüler. 3 girişimci, işe alelade bir garajda başladı.
 • 17 Temmuz 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama son yedi yıldır aktif olarak kullandığım, oldukça faydasını gördüğüm bir yöntem. Bu makalede, sizler için faydalı olacağını düşündüğüm deneyimlerimi ve önerilerimi paylaşacağım.
 • 15 Temmuz 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

Bilgisayar ve İnternet Teknolojisi

Bilgi ve iletişim teknolojileri, hayatımızı baştan sona değiştirmeye başladı. Bu teknolojiler arasında en büyük değişimi ise bilgisayar ve internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler sağladı.
 • 12 Temmuz 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

Bilişim ve İnternet Haberciliği

Sosyal medya, kitle iletişim tarihinde “sıradan vatandaş”ın ilk kez bu kadar etkili olmasını sağlamıştır ve yeni bir araçtır. Bu, en az matbaanın icadı kadar insanlık tarihinde etkili olma potansiyeli taşımaktadır.
 • 12 Temmuz 2019
 • Okan Yüksel
 • Blog

YouTube’da Başarı İçin SEO

Bir web sitesi veya blog için yazdığınız makalelerde nasıl SEO kurallarını göz önüne alıyorsanız, YouTube’da da arama motoru optimizasyonu için benzer kurallara uymanız gerekmektedir.
Medya Akademi koordinatörü Okan Yüksel, CNN Türk‘ten Esra Öz‘ün sosyal medya ve YouTube‘a ilişkin sorularını yanıtladı.
Son dönemlerde özellikle vakıf üniversitelerinde görmeye alıştığımız Yeni Medya Bölümü, bu alanda büyüyen ve hız kesmeyen bir algı ortamı yaratmaktadır.
Search Engine Marketing kısaltması SEM yani Türkçe  Arama Motoru Pazarlaması, Google ve Yandex gibi arama motorlarında aranan anahtar kelimeler sonucu karşınıza çıkan reklamlardır.
Türkiye’de, kur artışı ile birlikte 2001 krizinden sonra etkisini hemen hemen her sektörde hissettiğimiz yeni ve büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Döviz kurunun rekor seviyelere ulaşması yurt dışından...
ürkiye’de son beş yılda iki ulusal gazete (Radikal ve sonrasında Haber Türk) basılı yayınlarına tamamen son verdi. Bir ulusal gazete de (Aydınlık) geçtiğimiz hafta yayınlarına ara verdiğini duyurdu. Kaçınılmaz olarak bu gazetelerin arasına yenileri de eklenecek.
Medya Akademi, Türkiye'de gençlerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmada Türkiye'deki 12-30 yaş aralığındaki gençlerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları saptandı.
Blog yazanlar veya yazmak isteyenler için deneyimlerimi paylaşma fikri uzun zamandır aklımdaydı. Kişisel blogumun Soru&Cevap forumuna gelen “İyi blog için neler önerirsiniz?” sorusu uzun süredir ertelediğim bu makaleyi yazma zamanının artık geldiğini görmemi sağladı.
Bu yazımızda, hem gelişim sürecini gösterebilmek, hem de internet ve yaşam üzerine çeşitli projeleri olan kişileri teşvik edebilmek adına Google’ın kuruluş öyküsünü ve gelişimini anlatmak istiyoruz.
Melek yatırımcı, yolun başında olan bir işe maddi destek sunan, işletme veya kuruluşların zamanla büyümeleri için sermaye desteği çıkan kişilere verilen isimdir.
Google’nin ilk sosyal ağı Orkut, birçok eski internet kullanıcısı tarafından bilinmektedir. Biz bu makalemizde Orkut’u de daha da fazla Google’ın mühendisi olan ve Türk yazılımcı sıfatıyla ülkemizi gururla...
Bu yazımızda da, hem gelişim sürecini gösterebilmek, hem de internet ve yaşam üzerine çeşitli projeleri olan kişileri teşvik edebilmek adına Google'ın kuruluş öyküsünü ve gelişimini anlatmak istiyoruz.
Artık sosyal medyanın kaynaklık ettiği birçok haber görüyoruz. Ancak bu haberlerde önemli hatalar da yapılıyor. Bu makalemizde bu tür hataların önüne geçmek için sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları teyit etmenizi sağlayacak servisleri aktarmak istiyoruz.
Bu makalede, kendi deneyimlerimden yola çıkarak, İletişim Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için yol göstermek istiyorum.
 • 24 Kasım 2014
 • Aslı Gökdemir
 • Blog

Uzmanına Sorduk: WordPress nedir?

Dünyadaki dört web sitesinden bir tanesi WordPress alt yapısını kullanılıyor. Son yıllarda Türkiye’de de kullanılmaya başlayan ücretsiz sistem bloglardan internet gazetelerine, yeni sosyal ağlardan ticaret sitelerine kadar her...
 • 21 Kasım 2014
 • Medya Akademi
 • Blog

Tinder nedir? Nasıl kullanılır?

Modern hayatın bizden çaldığı zaman bize uygun arkadaş, eş ve partner bulma şansımızı da azalttı. Bu nedenle insanlar artık arkadaşlarını ve hatta eşlerini bile internetten bulmaya başladı. Bunun farkına...
X