fbpx

2020 Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

We Are Social içerisinde küresel internet ve sosyal medya kullanıcı sayıları hakkında bilgilerin de bulunduğu “Digital 2020 – Global Digital Overview” raporunu yayınladı. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında en güncel ve kapsamlı rapor olan “Digital 2020“, küresel internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarını anlamak için ihtiyaç duyduğunuz temel başlıkları, trendleri ve öngörüleri içeriyor.

2020 Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

Yayınlanan raporda Dünyanın en popüler sosyal mecraları Facebook, YouTube, Instagram, TikTok, QQ, QZone, Sina Weibo, Reddit, Snapchat, Twitter ve Pinterest olarak sıralanıyor.

Kapalı sosyal ağlar (mobil mesajlaşma uygulamaları) söz konusu olduğunda ise liderlik WhatsApp’ın oluyor. WhatsApp’ı sırasıyla Facebook Messenger ve WeChat izliyor.

Rapora göre küresel anlamda Facebook’n 2,4 milyar kullanıcısı bulunuyor. Facebook’u 2 milyar kullanıcı ile YouTube ve 1 milyar kullanıcı ile Instagram izliyor.

Kullanıcı sayısını hızla artıran TikTok ise 800 milyon kullanıcıya ulaşmış görünüyor. (TikTok, bu istatistik ile en kısa sürede büyüyen sosyal medya mecrası olma ünvanını Instagram’ın elinden alıyor.)

Yıllara Göre En Popüler Sosyal Mecralar

We Are Social’ın 2016’dan bu yana yayınladığı raporlar dikkate alındığında küresel anlamda sosyal mecralar arasındaki popülerliğin zamanla değişebildiği görülüyor. Facebook liderliğini korumasını bilse de küresel anlamda sıralama yıldan yıla değişmiş görünüyor.

2016-2020 En Çok Kullanıcıya Sahip Sosyal Mecralar (Dünya)

2016

2017

2018

2019

2020

Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
QZone YouTube YouTube YouTube YouTube
Tumblr QZone Instagram Instagram Instagram
Instagram Tumblr Tumblr QZone TikTok
Twitter Instagram QZone TikTok QZone
Baidu Tieba Baidu Tieba Sina Weibo Sina Weibo Sina Weibo
Sina Weibo Baidu Tieba Twitter Reddit Reddit
YY Pinterest Baidu Tieba Twitter SnapChat
VKontakte YY LinkedIn Douban Twitter
Pinterest LinkedIn Reddit LinkedIn Pinterest

Facebook Kullanıcı İstatistikleri (Türkiye Avrupa Birincisi)

Facebook kullanıcı sayısı göz önünde alındığında ilk üç sırada Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya görünüyor.

Türkiye, 37 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ilk 10 ülke arasında yer alıyor ve ülkemiz bu yıl da Avrupa birincisi olarak dikkat çekiyor. Rapora göre Türkiye’nin Facebook kullanıcı sayısı geçtiğimiz yıldan bugüne değişim göstermiyor.

Facebook, küresel olarak sosyal medyanın en fazla kullanılan mecrası olmaya devam ediyor.

Instagram Kullanıcı İstatistikleri

Instagram 1 milyar kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal mecralar sıralamasında 3. sırada yer alıyor.

Mecrada kullanıcı sayısı istatistiği göz önüne alındığında Amerika Birleşik Devletleri 120 milyon kullanıcı ile en fazla Instagram kullanıcısı olan ülke oluyor. ABD’yi Hindistan ve Brezilya takip ediyor.

Türkiye, 38 milyon kullanıcı sayısı ile Dünyanın en çok Instagram kullanan ülkeleri sıralamasında 6. oluyor.

İstatistiklere göre Türkiye’nin kullanıcı sayısı 2019’dan bugüne %2.7’lik bir artışla 38 milyona yükseliyor. Sadece 1 yılda, 1 milyondan fazla kişi Instagram kullanmaya başlamış oldu.

Twitter Kullanıcı İstatistikleri

Dünyada popülaritesi hızla düşen Twitter, buna rağmen en etkili sosyal mecralar arasında yer almaya devam ediyor. 2020 itibariyle Twitter’ın kullanıcı sayısının 340 milyon olduğu görülüyor.

Twitter’ı en çok kullanan ülkeler listesinin başında ABD yer alırken, onu Japonya ve İngiltere takip ediyor.

Türkiye, 11.8 milyon aktif kullancısıyla listede 6. sırada yer alıyor. Bu kullanıcı sayısı ile Türkiye, İngiltere’den sonra Avrupa’nın en çok Twitter kullanan 2. ülkesi oluyor.

Twitter kullanıcı sayısı Türkiye’de düşüşte. Öyle ki 2019’dan bugüne istatistiklere bakarsak Türkiye’deki Twitter kullanıcı sayısı %3.2’lik bir düşüş yaşıyor.

LinkedIn Kullanıcı İstatistikleri

Microsoft’un satın alması sonrasında büyük bir ivme kazanan LinkedIn kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Dünyada en çok ABD’de kullanıcı bulunan mecra özellikle iş piyasalarındaki etkisini gün geçtikçe artırıyor.

LinkedIn kullanıcı sayısı sıralamasında ABD’yi Hindisyan, Çin, Brezilya, İngiltere ve Fransa takip ediyor.

Türkiye’de de LinkedIn kullanıcı sayısı hızla artıyor. Microsoft’un desteğiyle hızla büyümeye başlayan LinkedIn’in kullanıcı sayısı sadece bir yolda 100 bin artış gösteriyor.

LinkedIn, Türkiye’deki profesyonel ve şirketler için önemli bir mecra olarak dikkat çekiyor.

Türkiye Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı ile İlk 10’da

Türkiye sosyal medya kullanıcı sayısı söz konusu olduğunda hemen her mecrada ilk 10 ülke arasında yer almayı başarıyor. Özellikle Facebook ve Instagram kullanımı söz konusu olduğunda Türkiye’nin Avrupa’da ilk sırada ya da sıralarda olduğu gözlemleniyor.

Türkiye’deki kullanıcılar sırasıyla YouTube, Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn’e ilgi gösteriyor. Bu nedenle dijital pazarlama alanında yapılacak çalışmalarda bu mecraların önemsenmesi gerekiyor.

İnternet Erişimde Liderlik Akıllı Cep Telefonlarının

We Are Social’ın yayınladığı Digital 2020 raporunda dikkat çeken önemli bir konu ise internet trafiğinin paylaşıldığı araçlar.

Mobil telefonların geçen yıllarda olduğu gibi 2020 istatistikleri içerisinde de etkin olduğu görülüyor. Geçen yıllarda olduğu gibi Bilgisayar ve tabletlerin kullanım oranları azalırken, akıllı cep telefonu kullanım oranı artıyor.

Digital 2020 – Global Digital Overview Raporu Hakkında

We Are Social, her yıl küresel internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerini düzenli olarak yayınlıyor. “Dijital 2020” raporu da önceki yıllarda yayınlanan raporlar gibi GlobalWebIndex GSMA IntelligenceStatistaLocowiseApp AnnieSimilarWeb  gibi büyük platformlarla iş birliği yapılarak hazırlanıyor. Raporun hazırlanması ve yayınında bir sosyal medya içerik yönetim sistemi olan HootSuite de önemli bir destekçi olarak dikkat çekiyor.2 yorum

Bir yorum yazın