fbpx

Tinder nedir? Nasıl kullanılır?

Modern hayatın bizden çaldığı zaman bize uygun arkadaş, eş ve partner bulma şansımızı da azalttı. Bu nedenle insanlar artık arkadaşlarını ve hatta eşlerini bile internetten bulmaya başladı. Bunun farkına varan girişimciler bu durumdan yararlanarak arkadaş, eş ve partner bulmaya yarayan siteler ve uygulamalar geliştirdiler.

Arkadaş bulma siteleri dünya genelinde öylesine bir hızla yayıldı ki Türkiye de bundan nasibini aldı. Öyle ki popüler arkadaş bulma siteleri Google’da Türklerin en çok aranan kelimeleri arasında yerlerini aldılar.

Bu yazımızda bu amaca hizmet eden dünyanın en ünlü uygulamalarından birisini tanıtmak istiyoruz sizlere. Uygulamamızın adı: Tinder.

Tinder nedir?

Tinder özünde insanların arkadaş, eş ve partner bulmalarını kolaylaştırmak için yapılmış ücretsiz bir akıllı telefon uygulaması. Onu diğerlerinden ayıran özelliği ise işini basit ve en iyi şekilde yapıyor oluşu. Bu sebeple dünyada milyonlarca insan Tinder müdavimi olmuş durumda.

Dünyada on binlerce kişi Tinder ile arkadaş, partner ve hatta eş buldu. Öyle ki özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde Tinder evlilikleriyle ilgili onlarca haber bulabilirsiniz.

Türkiye’de de durum çok farklı değil. Tinder ile dost edinenler, aradığı aşkı bulanların sayısı hiç de az değil!

Tinder nasıl çalışıyor?

Tinder’ın en büyük özelliği çalışma sistemi. Diğer pek çok arkadaş, eş ve partner bulma sitelerinden farklı olarak Tinder lokasyon bazlı çalışıyor. Yani belirli bir kilometre içerisindeki kullanıcıları, GSM teknolojisini de kullanarak birbiriyle eşleştiriyor. Örneğin siz İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde iseniz size Ankara’dan bir eş ya da partner önermiyor. Aksine sizi yakın civardaki Tinder kullanıcıları ile aynı ağa bağlıyor.

Böylelikle yakın çevrenizdeki insanlarla iletişim kurma, arkadaşlık etme ve hatta evliliğe adım atma şansı bulmuş oluyorsunuz.

Tinder nasıl kullanılır?

Tinder’ı akıllı cep telefonunuza ücretsiz olarak indirip, hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. (Detayları bir alt başlıkta anlatıyorum.)

Öncelikle uygulama içerisindeki progilinizi oluşturuyorsunuz. Profilinizi ayarlayıp, kişisel bilgi ve fotoğrafını ekledikten sonra kriterlerinizi belirliyorsunuz. Ardından ise Tinder kullanmanız için sizi bekliyor…

Dünyadaki milyonlarca diğer Tinder kullanıcısı gibi “rastgele” diyerek uygulamanın size en uygun arkadaş, partner ve eşi bulmasını sağlıyorsunuz. Bu aşamada uygulamanın çevrenizde olan insanlar arasından sunduğu profilleri kendi zevkinize göre ya bağaniyor ya da pas geçiyorsunuz.

Siz karşınıza çıkan profilleri beğenir veya pas geçerken Tinder da boş durmuyor. Sizin profilinizi de başka insanlara sunuyor. Burada beğendiğiniz profillerinden birisi de sizi beğenirse iş tamam: hemen sohbet kısmı açılıyor. Sohbet bölümünde potansiyel arkadaş, partner veya eşinizle sohbete başlıyor ve belki de bir buluşma ayarlayabiliyorsunuz.

Tinder nasıl indirilir?

Tinder yazının başında da belirttiğim gibi bir arkadaş bulma uygulaması. Yani Tinder’ı akıllı telefonlardan veya tabletlerden kullanabiliyorsanız. Eğer bir Apple kullanıcısı iseniz AppStore’dan Tinder uygulamasını indirebilirsiniz. Android kullanıcıları ise Google Play üzerinden uygulamayı edinebilirler. (Hatırlatalım: Tinder AppStore’da da Google Play’de de ücretsiz olarak sunuluyor!)

Uygulamayı indirmeye karar verdiyseniz, AppStore ve Google Play‘deki uygulama sayfalarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

AppStore’de Tinder: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tinder&hl=tr

Google Play’de Tinder: https://itunes.apple.com/tr/app/tinder/id547702041?mt=8Bir yorum yazın